Targi konserwacji i restauracji zabytków


Targi konserwacji i restauracji zabytków oraz ochrony, wyposażenia archiwów, muzeów i bibliotek, 7-9 października 2014 r.

więcej...

e_doc

Nośniki optyczne w archiwum
Nośniki optyczne są obecne na rynku od 1978 r. Zbudowane są z kilku warstw, takich jak poliwęglanowa baza, będąca nośnikiem informacji warstwa metaliczna  oraz przezroczysta warstwa ochronnego werniksu.

więcej...

TAPE

Nośniki magnetyczne w archiwum
Taśmy magnetyczne, do których zaliczamy m. in. nagrania na kasetach audio i wideo, taśmy szpulowe dźwiękowe i komputerowe, magnetyczne dyski twarde, dyskietki komputerowe, składają się zazwyczaj z magnetycznej warstwy tlenku chromu, żelaza lub aluminium przyklejonej do taśmy poliestrowej. Najbardziej narażona na zniszczenie spowodowane reakcją hydrolizy i utlenianiem jest właśnie warstwa klejąca. Jakakolwiek utrata czy zniekształcenie magnetycznych tlenków powoduje utratę zapisanych w formie namagnetyzowanych cząsteczek danych.

więcej...

mikrofilm

Mikrofilmy w archiwum
Proces mikrofilmowania składa się z kilku etapów. Po podjęciu decyzji o konieczności mikrofilmowania,  należy w ramach przygotowania sprawdzić poprawność paginacji oraz kolejność następowania po sobie stron danej jednostki archiwalnej. Następnie należy sporządzić kartę informacyjną zawierającą tytuł i sygnatury, czas i miejsce wykonania mikrofilmu oraz nazwę archiwum, w którym przechowywany jest oryginał.

więcej...

 Strona  1   2   3