Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > O projekcie Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego
O projekcie Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego

Dnia 22 kwietnia Muzeum Powstania Warszawskiego wkroczyło w wirtualny świat. Od tej pory przy pomocy multimedialnej prezentacji dostępnej w Internecie możemy zwiedzać Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego.
    Prace nad tym projektem trwały ponad dwa lata. Miały one całkowicie unikalny charakter i były mocno absorbujące dla wielu pracowników Muzeum. Wymagały koordynacji ogromu spraw : zamykanie ekspozycji do kręcenia scen filmowych, dopasowanie oświetlenia, przygotowanie eksponatów z ekspozycji do fotografowania, ich przenoszenie do pracowni, opracowanie scenariusza, przegląd magazynów i typowanie eksponatów do digitalizacji itd.


Od samego początku wyznaczono sobie trzy główne cele:
- stworzenie możliwości zwiedzania Muzeum poprzez Internet
- dotarcie do wszystkich tych osób, które z różnych względów nie mogą odwiedzić Warszawy i Muzeum realnego
- stworzenie kolejnego narzędzia edukacji dla młodzieży.


    Przy realizacji pierwszego z tych założeń wykorzystano wszystkie dostępne środki i już zdobyte doświadczenia. Istotną rolę spełniły, już posiadane zasoby muzealne w formie elektronicznej tj. pliki w formie tekstowej, scany, zdjęcia cyfrowe, filmy oraz wydane wcześniej publikacje. Jedynym problemem okazał się brak obrazów trójwymiarowych, które były niezbędne do atrakcyjnego pokazania eksponatów muzealnych. Dzięki wykorzystaniu ich dużej ilości w serwisie wirtualne Muzeum stało się bardzo atrakcyjne dla młodych ludzi, chętnie oglądających trójwymiarowe obrazy m.in. broni, umundurowania i innego uzbrojenia.


    Zdecydowanie głębszy sens miało kolejne założenie. Powstańcy rozsiani po całym świecie, osoby starsze, dzieci z małych miasteczek, osoby niepełnosprawne nie zawsze mogą odwiedzić Muzeum w Warszawie. To przede wszystkim dla nich udostępniliśmy wirtualne Muzeum. Zwiedzając wirtualną ekspozycję można ujrzeć Muzeum takie jakim jest w rzeczywistości, poczuć jego atmosferę, spotkać się z bohaterami Powstania, przeżywać emocje i niemalże dotknąć eksponatów.


    Jak wiadomo dla dzisiejszej młodzieży Internet stał się jednym z podstawowych narzędzi komunikowania się ze światem. Wykorzystując to ogromne zainteresowanie siecią mamy nadzieję, iż wirtualne Muzeum przyczyni się do lepszego poznania historii Powstania Warszawskiego.


    Sama wirtualna wycieczka bardzo dobrze oddaje multimedialny i nowoczesny charakter ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wycieczki zobaczymy blisko sto archiwaliów meldunków, ulotek, legitymacji, protokołów ekshumacyjnych, praw jazdy, biletów, ponad sto dwadzieścia biografii postaci historycznych, kilkadziesiąt opisanych zdjęć, egzemplarze prasy powstańczej, mapy, nagrania wideo i audio, kilkaset eksponatów muzealnych, w tym wiele z nich w 3D. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej trójwymiarowej technologii możemy zobaczyć eksponat z każdej strony, obrócić go, przybliżyć, powiększyć, zapoznać się z nim z bliska.


    Wirtualną Wycieczkę rozpoczynamy od tzw. intro i motto Muzeum, słów wypowiedzianych przez Jana Stanisława Jankowskiego Delegata Rządu na Kraj  ”Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Przy pomocy interaktywnej kamery zapoznajemy się z prezentowaną chronologicznie historią Powstania Warszawskiego. Prowadzenie kamery oddaje dynamikę i nastrój poszczególnych ekspozycji. Wybrane elementy widziane okiem kamery pozostają interaktywne pozwalając Użytkownikowi na zbliżenie się i przyjrzenie się z bliska wybranym obiektom (eksponatom), czy zajrzenie do wnętrza niektórych pomieszczeń.

    Wszystkie lokalizacje są dokładnie opisane, w każdym miejscu serwisu możemy podejrzeć mapę – nawigacyjną dzięki której łatwiej odnajdziemy się na ekspozycji. Wywołać też możemy listę eksponatów dostępnych w danej lokalizacji, możemy się zatrzymać i przejść do wybranego przez nas miejsca. W każdej chwili możemy też przywołać pomocnika gdzie mamy legendę opisującą symbolikę okienek. Ekspozycje też możemy zwiedzić z przewodnikiem, który opowiada nam o poszczególnych wydarzeniach lub bez niego, po prostu wyłączając głos.

    Zwiedzanie kończymy na rozmowach z powstańcami. Prezentujemy tutaj unikalne archiwum historii mówionej, w zasobach którego jest blisko dwa tysiące nagranych wywiadów z powstańcami. Wirtualne Muzeum udostępnia ich na razie kilkadziesiąt.

    Wirtualna ekspozycja w zasadzie w niczym nas nie ogranicza, w serwisie są dostępne nie tylko eksponaty z rzeczywistego Muzeum. Znajdziemy tutaj zdecydowanie więcej obiektów uzbrojenia wojskowego. Ponadto będziemy pokazywać najciekawsze zbiory, które znajdują się w magazynach i pracowniach.


    Serwis posiada także bardzo rozbudowane menu, w którym możemy w prosty sposób odszukać bazy danych postaci historycznych, eksponatów, zdjęć, archiwaliów, wywiadów, i innych. Ponadto umożliwia szybki dostęp „na skróty” do wybranych lokalizacji w wirtualnej wycieczce.


    Możliwe jest również oglądanie interaktywnego Muru Pamięci, pozwalające nie tylko na przeglądanie nazwisk, ale także możliwość poznania sylwetki postaci, dodania nazwiska lub uzupełnienia opisu.


    Swoje uwagi, historie, wspomnienia możemy dodawać i przesyłać do Muzeum za pomocą zakładki „uzupełnij”, dostępnej w wielu miejscach wirtualnej wycieczki. Serwis nie jest zamknięty,  będzie stale uzupełniany o nowe eksponaty, zdjęcia, wywiady, nazwiska. Już niedługo powstanie angielska wersja serwisu. Przy okazji realizacji nowych projektów, wystaw czy sal ekspozycyjnych będą one również dostępne w Internecie.


    Mamy nadzieję, iż dzięki promocji prowadzonej przez Wirtualną Polskę i Fundację GrupyTP Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego zapuka do drzwi wszystkich zainteresowanych na całym świecie.
                 
Tymoteusz Pruchnik
                    
Koordynator Projektu
Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego
tpruchnik@1944.pl

30.08.2008
strzałka do góry