Archiwistyka_tlo
ZBIORYSPOŁECZNE.PL

"Na zbioryspoleczne.pl znajdziesz materiały z ponad 200 archiwów społecznych z całego kraju. Są tu dokumenty, fotografie, nagrania audio i wideo (historii mówionej). To prawie 200 tysięcy wpisów i ponad 100 tysięcy plików, z których teraz może skorzystać każdy – za darmo i bez logowania.

Te materiały są z wielu powodów wyjątkowe. Przede wszystkim są inne niż te przechowywane w archiwach państwowych. Znajdziesz tu np. skany szklanych negatywów z początku XX wieku, zdjęcia z czasu transformacji po 1989 roku czy skany odbitek, które przesiedleńcy z Kresów przywieźli ze sobą na Ziemie Odzyskane.

Pod względem tematycznym nasze zbiory są tak różne, jak różne są archiwa społeczne. Portal jest kopalnią wiedzy o historii i lokalnych tradycjach, ale też o ludzkich pasjach i twórczości. Stąd dowiesz się więcej np. o alpinizmie, esperanto, jazzie, ruchu działkowym czy działalności grup zawodowych.

Prezentowane tu archiwalia opowiadają o życiu społeczności dużych i małych miast i wsi z niemal każdego regionu kraju. Dokumentują historie zarówno ludzi znanych, jak himalaista Jerzy Kukuczka, rzeźbiarz Stefan Papp czy fotografka Zofia Rydet, jak i zwykłych osób oraz rodzin. I to jest szczególnie cenne. [...] "


 https://zbioryspoleczne.pl/czym-sa-zbiory-spoleczne

 

(dostęp z 31.05.2022)

31.05.2022
strzałka do góry