Archiwistyka_tlo
Artykuły > Wyposażenie archiwum
Teczki zawieszkowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem stosowanym do archiwizacji dokumentów w szafach kartotekowych. Umożliwiają łatwe segregowanie i porządkowanie dokumentacji. Dzięki etykietom opisowym można w łatwy i szybki sposób odnaleźć potrzebną kartotekę czy dokument. Teczki zawieszkowe występują w różnych wersjach: począwszy od standardowych teczek, poprzez teczki z boczkami (zabezpieczają dokumenty przed wypadaniem w momencie ich przenoszenia) po teczki z poszerzanym dnem umożliwiające przechowywanie w jednej teczce większej ilości dokumentów.
... zobacz więcej
17.02.2021
ISL: akta osobowe 5 000 pracowników w automatycznych regałach na dokumenty Rotomat  
... zobacz więcej
23.08.2020
Targi konserwacji i restauracji zabytków oraz ochrony, wyposażenia archiwów, muzeów i bibliotek, 7-9 października 2014 r.
... zobacz więcej
12.08.2014
Nośniki optyczne są obecne na rynku od 1978 r. Zbudowane są z kilku warstw, takich jak poliwęglanowa baza, będąca nośnikiem informacji warstwa metaliczna  oraz przezroczysta warstwa ochronnego werniksu.
... zobacz więcej
12.09.2008
Taśmy magnetyczne, do których zaliczamy m. in. nagrania na kasetach audio i wideo, taśmy szpulowe dźwiękowe i komputerowe, magnetyczne dyski twarde, dyskietki komputerowe, składają się zazwyczaj z magnetycznej warstwy tlenku chromu, żelaza lub aluminium przyklejonej do taśmy poliestrowej. Najbardziej narażona na zniszczenie spowodowane reakcją hydrolizy i utlenianiem jest właśnie warstwa klejąca. Jakakolwiek utrata czy zniekształcenie magnetycznych tlenków powoduje utratę zapisanych w formie namagnetyzowanych cząsteczek danych.
... zobacz więcej
29.08.2008
Proces mikrofilmowania składa się z kilku etapów. Po podjęciu decyzji o konieczności mikrofilmowania,  należy w ramach przygotowania sprawdzić poprawność paginacji oraz kolejność następowania po sobie stron danej jednostki archiwalnej. Następnie należy sporządzić kartę informacyjną zawierającą tytuł i sygnatury, czas i miejsce wykonania mikrofilmu oraz nazwę archiwum, w którym przechowywany jest oryginał.
... zobacz więcej
04.08.2008
Fale świetlne, zarówno widzialne, jak i podczerwone i ultrafioletowe (UV) mają właściwości utleniające, co sprzyja chemicznemu rozkładowi materii organicznej. Najbardziej niebezpieczny jest tutaj wysokoenergetyczny ultrafiolet, jednak światło w każdej formie, zwłaszcza w przypadku równoczesnego występowania zanieczyszczeń atmosferycznych, przyczynia się do osłabienia i rozpadu włókien celulozy, kleju, płótna i skóry. Światło powoduje także blaknięcie lub ciemnienie wielu rodzajów papieru, podłoża i barwników, jak również przyczynia się do zmiany koloru, czytelności i wyglądu dokumentów, fotografii, opraw itp.
... zobacz więcej
02.07.2008
W celu zapewnienia archiwiście odpowiednich warunków pracy niezbędne jest odpowiednie wyposażanie biura, pomieszczenia przeznaczonego na udostępnianie akt, magazynu lub magazynów archiwalnych oraz pracowni reprograficznej.
... zobacz więcej
22.08.2007
Kod kreskowy to graficzna reprezentacja informacji poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów, ustalona według przyjętych reguł budowy danego kodu. Jego zadaniem jest umożliwienie automatycznego wczytywania informacji za pomocą czytników elektronicznych.
... zobacz więcej
12.07.2007
Nie trzeba nikogo przekonywać o ważności akt znajdujących się w archiwum. Często są to unikatowe egzemplarze o historycznym znaczeniu dla kraju i społeczeństwa. Równie ważne z punktu widzenia przedsiębiorstwa są akta pracowników czy pozostała dokumentacja znajdująca się w archiwum zakładowym...
... zobacz więcej
05.05.2007
Lokal archiwum zakładowego powinien gwarantować zabezpieczenie akt przed zniszczeniem, kradzieżą, pożarem, a jednocześnie umożliwiać swobodny dostęp do akt oraz zapewnić zachowanie tajemnicy służbowej i państwowej...
... zobacz więcej
25.04.2007
strzałka do góry