Archiwistyka_tlo
Uratowane od zniszczenia


Uratowane od zniszczenia - albumy z łódzkiego getta


Archiwum Państwowe w Łodzi, w ramach obchodów 70. rocznicy likwidacji getta, przygotowało wystawę albumów ukazujących życie i pracę w łódzkim getcie. Albumy zostały wykonane przez mieszkańców getta w celu udokumentowania organizacji i wydajności pracy, co miało stanowić uzasadnienie dla istnienia getta z punktu widzenia okupanta.
Na wystawie  zaprezentowane zostaną cztery albumy - niedawno odrestaurowane przez Archiwum Państwowe w Łodzi - z kilkunastu ocalałych. Wykonane są z kartonowych plansz, na które naklejono fotografie, wykresy, rysunki i opisy. Albumy prezentowane na ekspozycji dotyczą opieki społecznej i kwestii takich jak: organizacja opieki nad dziećmi, młodzieżą i chorymi, zaopatrzenie w żywność. Prezentują także działalność Wydziału Straży Pożarnej i Kominiarzy. 

Otwarcie wystawy "Uratowane od zniszczenia – albumy z łódzkiego getta" odbędzie się 22 sierpnia o godz. 14.00 w Galerii 87 Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 87.

Albumy przechowywane są w Archiwum Państwowym w Łodzi w zespole o nazwie Przełożony Starszeństwa Żydów w Getcie Łódzkim z lat 1939-1944, dostępnym w serwisie szukajwarchiwach.pl
 
 
 
 
Źródło: http://www.archiwa.gov.pl 
 

22.08.2014
strzałka do góry