Archiwistyka_tlo
Artykuły > Edukacja archiwistyczna > Polski Słownik Biograficzny
Polski Słownik Biograficzny


NAC partnerem projektu "Internetowy Polski Słownik Biograficzny"


Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego wzbogacą internetową edycję Polskiego Słownika Biograficznego, który ma być ogólnodostępną multimedialną encyklopedią na temat wybitnych postaci, które wpłynęły na rozwój Polski.
Uroczysta premiera serwisu odbyła się dziś, 16 grudnia, w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Podstawę serwisu, prowadzonego na stronie www.ipsb.nina.gov.pl przez Narodowy Instytut Audiowizualny, stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny wydawany od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności.
W internetowej edycji słownika obecnie znajdują się 4793 biogramy. Nowe hasła będą przybywać sukcesywnie aż do publikacji wszystkich 27300 biogramów znajdujących się w papierowej wersji wydawnictwa. Użytkownicy serwisu mogą korzystać z rozbudowanych mechanizmów wyszukiwania, w tym indeksów alfabetycznych i tematycznych. Oprócz biogramów znajdują się tu materiały multimedialne, pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Powstać ma także wersja anglojęzyczna słownika oraz aplikacje dla urządzeń mobilnych.
 
 
 
 
Źródło: http://www.archiwa.gov.pl 

16.12.2014
strzałka do góry