Archiwistyka_tlo
Monitoring w archiwum


Wyszukiwarki Shodan, Gensys, ZoomEye...Współcześnie, chcemy tego czy nie, żyjemy w społeczeństwie nadzorowanym. Oznacza to niestety, że w każdej chwili, o każdej porze, możemy być podglądani i nagrywani. Problem dotyczy wszystkich, nie tylko archiwistów, jednak w ich przypadku jest szczególnie istotny. Często np. zalepiamy kamerkę w laptopie, czasami jednak to ignorujemy. Ma to jednak głęboki sens, kamerkę bowiem łatwo zhakować, Służy do tego wspomniana wyszukiwarka Shodan, której działanie przedstawiają liczne tutoriale w serwisie YouTube 

https://www.youtube.com/results?search_query=Shodan 

, a która powstała właśnie w celu unaocznienia problemu. Shodan jest przedsięwzięciem komercyjnym, jej darmowym odpowiednikiem jest wyszukiwarka Gensys.
 
Tutaj chciałbym jeszcze wspomnieć o kamerkach IP, które moim zdaniem świetnie się sprawdzą w monitoringu archiwum, i kamerach internetowych, których nie należy mylić z kamerkami IP. Szczegóły można sobie doczytać w sieci, do dyspozycji są też liczne tutoriale i filmiki instruktażowe w serwisie YouTube. 
 
 
W tym miejscu polecam link:
 
 http://archiwistyka.pl/artykuly/informatyka_w_archiwum/1223
 

07.01.2020
strzałka do góry