Archiwistyka_tlo
Artykuły > Informatyka w archiwum > TEORETYCZNY I PRAKTYCZNY WYMIAR CYBERBEZPIECZEŃSTWA
TEORETYCZNY I PRAKTYCZNY WYMIAR CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Maciej Bukowski, Teoretyczny i praktyczny..., praca magisterska napisana pod kierunkiem Anny Citkowskiej-Kimla, Uniwersytet Jagieloński 9.07.2020

 

"Praca omawia teoretyczny i praktyczny wymiar cyberbezpieczeństwa w Polsce i dzieli się na trzy części. Pierwsza część pracy skupia się na opisaniu podstawowych pojęć związanych z tematyką i omówieniu najważniejszych dokumentów i aktów prawnych. Następnie obszernie omawia infrastrukturę krytyczną i rolę poszczególnych organów państwowych w ochronie cyberprzestrzeni. Druga część pracy omawia praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa w Polsce - począwszy od ataków na serwery i serwisy rządowe podczas sporów o ACTA, następne jest case study przypadków ataku typu phishing w polskiej cyberprzestrzeni. Na końcu tego rozdziału jest szeroko opisany system Pegasus, z którego korzystają polskie służby mundurowe. Ostatnią część stanowi zakończenie, które podsumowuje całość, a także prezentuje wnioski na przyszłość."


https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/241295

 

(dostęp z 8.07.2021)

 

 

...a to dla zainteresowanych tematem:

 

 http://www.zpz.uni.wroc.pl/Users/1/files/Cyberbezpieczenstwo_wyzwaniem_XXI_wiekucompressed.pdf

 

(dostęp z 8.07.2021)

 

Oczywiście w sieci bez problemu można znaleźć dużo więcej opracowań na ten temat, jak również prezentacji i tutoriali w serwisie YouTube.

08.07.2021
strzałka do góry