Archiwistyka_tlo
ARCHIWISTYKA I PROGRAMOWANIE

Marcin Maj, Dlaczego warto umieć programować nawet gdy nie pracujesz w IT?, w: Niebezpiecznik.pl, 21.07.2021

 

Temat dla archiwistów, zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych, oraz dla wszystkich "humanistów" (wyjaśnienie cudzysłowu w artykule). Dodam jeszcze, że obecnie możliwe jest sporządzanie Instrukcji Kancelaryjnej w postaci pliku HTML, którego znajomość przydaje się również w przypadku CMS-ów..

 

 

" [...] Kolejne błędne wyobrażenie – uczysz się programować by pisać wielkie programy spędzając przy komputerze całe godziny. Owszem, tak może być, ale nie musi. Osoby podane jako przykłady na początku tego tekstu (biolog, prawnik, handlowiec) wcale nie tworzą wielkich programów.

Podajmy przykład. Mateusz, pracownik firmy handlującej elektroniką, dostaje od szefa polecenie by poukładaćdokumentację według miesięcy i lat. Najlepiej aby powrzucać pliki do katalogów o nazwie “rok-miesiąc”. Mateusz chce sobie przyspieszyć ten proces, więc na swoim komputerze z systemem Linux otwiera konsolę i wydaje trzy polecenia:

$mkdir Docs $cd Pics $mkdir {2015..2021}-0{1..0} {2015..2021}-{10..12}

Dzięki temu na komputerze Mateusz automatycznie tworzy się zestaw katalogów, które posłużą do porządkowania dokumentów. [...]"


https://niebezpiecznik.pl/post/dlaczego-warto-umiec-programowac-nawet-gdy-nie-pracujesz-w-it/

 

(dostęp z 27.07.2021)

27.07.2021
strzałka do góry