Archiwistyka_tlo
Poradnik genealogiczny


Henryk Brunon Szumielski, Mini Okruchy-historia poszukiwania przodków, Genealogia większości, 2010. Publikacja dostępna w postaci elektronicznej.


"OKruchy zacząłem pisać w trakcie zbierania danych o rodzie mojej babci Marianny z domu Brychcy. Jednak przesłanki do napisania pojawiły się wcześniej, wtedy, kiedy zbierałem informacje o rodzie mojego ojca, i po linii rodowej mojej matki, z domu Nowotnik. Pomysł wykiełkował wtedy, kiedy zauważyłem, że na genealogicznej grupie dyskusyjnej, stale ktoś zadaje te same pytania, na które i ja niedawno nie znałem odpowiedzi. Stale przecież ktoś nowy, po raz pierwszy spotyka się z problem - w jaki sposób dotrzeć do swoich przodków w sytuacji, kiedy starsi przedstawiciele rodziny już nie żyją, i nie ma kogo zapytać. Chciałem stworzyć materiał, który byłby odpowiedzią na te pytania, a jednocześnie pokazywał w jaki sposób sam dochodziłem do celu. Nie wiem czy mi się to udało. Na tak postawione pytanie odpowiedzieć mogą tylko czytelnicy, a szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają szukać. Zaawansowani genealodzy znają odpowiedzi nie tylko na te, najczęściej zadawane, pytania, ale także na te, które rodzą się we mnie dopiero teraz, po dziesięciu latach od chwili kiedy połknąłem bakcyla. 

Napisałem Okruchy także dlatego, że spośród wielu publikacji, które można spotkać w księgarni, mało jest takich, które wskazują w jaki sposób korzystać z Internetu w badaniach genealogicznych. Niektórzy autorzy wręcz stwierdzają, że w swoich poszukiwaniach z Internetu nie korzystali w ogóle, lub korzystali w znikomym stopniu. Ja bez Internetu nadal byłbym na początku drogi. Nie znałbym gałęzi rodu w Kanadzie i w Niemczech. Tak samo jak nie zdawałbym sobie sprawy z istnienia licznej rzeszy potomków mojego pradziadka Wojciecha Brychcy, którzy żyją w Polsce. 

Zamieszczam ten materiał w Internecie, aby mógł z niego korzystać, każdy komu może to pomóc w poszukiwaniach. Także dlatego, aby oddać część tego, co sam bezinteresownie otrzymałem od innych."
Henryk Brunon Szumielski
Źródło: szukajprzodka/ookruch.php

13.12.2015
strzałka do góry