Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > 41. sesja Stałej Konferencji
41. sesja Stałej Konferencji


41. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na ZachodzieW sobotę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II otwarta została 41. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. W wydarzeniu uczestniczył Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk

W dniach 14-17 września br. w Lublinie miała miejsce 41. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, która została powołana w Muzeum Polskim Rapperswilu w 1979 r. w celu koordynacji działalności zrzeszonych w niej  polskich instytucji kultury poza granicami kraju. 

W swoim wystąpieniu podczas uroczystego otwarcia konferencji, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk zapewnił członków konferencji o woli archiwów państwowych, by kontynuować współpracę i pomoc na rzecz zabezpieczania i upowszechniania polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego przechowywanego poza krajem.

W części zamkniętej sesji, członkowie konferencji będą omawiać sprawy związane z rozwojem strony internetowej MAB https://www.mabpz.org/, finansowaniem ich działalności ze źródeł krajowych oraz określą plan działania na przyszłość. W części otwartej zaprezentowanych zostanie 16 wystąpień, których hasłem przewodnim, podobnie jak w roku ubiegłym, jest 100-lecie niepodległości Polski z perspektywy zbiorów i działalności instytucji zrzeszonych w MAB.

Uczestnicy tegorocznej sesji będą mieli także możliwość zapoznania się z dwiema wystawami przygotowanymi z tej okazji. Pierwszą z nich jest ekspozycja „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek, obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919”, którą przygotowała Fundacja Kultury i Biznesu z Łodzi we współpracy ze Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2 w Nowym Jorku. Będzie ona zaprezentowana w miejscowym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Z kolei lubelski oddział IPN przygotował wystawę „Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek na Zachodzie”.
 
 
 
 
 
Źródło:  
 
https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/5022-41-sesja-sta%C5%82ej-konferencji-muze%C3%B3w,-archiw%C3%B3w-i-bibliotek-polskich-na-zachodzie#
 
 
                                                                                                                            (dostęp z 21.09.2019) 
 


21.09.2019
strzałka do góry