Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > ARCHIWA BŁYSKAWICZNE. INSTANT I INSTAX W POLSCE.
ARCHIWA BŁYSKAWICZNE. INSTANT I INSTAX W POLSCE.

"Wystawa została otwarta 18 czerwca 2021 roku i tego dnia była czynna od godziny 16.00 do godziny 20.00. Ze względu na obowiązujący w Muzeum limit 9 osób przebywających w jednym czasie na wystawie Muzeum Narodowe w Gdańsku prosi o cierpliwość w przypadku konieczności oczekiwania na wejście. Wstęp będzie bezpłatny.

 

 

Wystawa Archiwa błyskawiczne to nie tylko największy dotychczas pokaz fotografii natychmiastowych (polaroid, fuji) w Polsce, ale i zarazem jeden z największych przeglądów polskich fotografii ostatnich 50 lat, na którym zaprezentowanych zostanie ponad 2000 kolorowych zdjęć. Prace zebrane na ekspozycji pozwalają prześledzić przeróżne sposoby wykorzystywania materiałów błyskawicznych, które znakomicie wpisywały się w konwencje fotografii rodzinnej (archiwum Teresy Gierzyńskiej), dokumentalnej (Wacław Nowak), artystycznej (między innymi Ryszard Bobek, Marcin Giżycki) czy intymnej (Agata Bogacka, Karol Radziszewski, Teresa Tyszkiewicz). Imprezowy charakter zdjęć natychmiastowych podkreśla z kolei ogromny zbiór snapshotów poznańskiej grupy Minilabistów, podczas gdy prace Leszka Brogowskiego, Rafała Kucharczuka uzmysławiają ich eksperymentalny, czy wręcz abstrakcyjny potencjał. Polaroidy i instaksy często służyły też jako notatki, czy to na planie filmów (scenopisy Andrzeja Wajdy), czy też w trakcie podróży (Paweł Althamer, Rafał Milach). [...]"


http://www.mng.gda.pl/wystawy/archiwa-blyskawiczne/?fbclid=IwAR10BQtJuZbs7Z-OLP2DcaWi0NKMU444cJAvhHk3TvYoyiifPACy4EqL60Y

 

(dostęp z 25.06.2021)

25.06.2021
strzałka do góry