Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > INAUGURACJA PORTALU ZBIORY SPOŁECZNE
INAUGURACJA PORTALU ZBIORY SPOŁECZNE

"Zapraszamy na inaugurację portalu Zbiory Społeczne (zbioryspoleczne.pl), prezentującego fotografie, dokumenty i nagrania archiwów społecznych z całej Polski. Będzie on dostępny od 29 marca. W ramach wydarzenia inauguracyjnego odbędzie się dyskusja „Dziedzictwo online. Co, dla kogo i dlaczego w tylu miejscach?” z udziałem przedstawicieli instytucji udostępniających archiwalia online oraz prezentacja portalu Zbiory Społeczne. Spotkanie transmitowane będzie w mediach społecznościowych.

Archiwistyka społeczna to zjawisko oddolne, wynikające z pasji i potrzeby zapisywania historii. Unikatowe zbiory gromadzone w lokalnych stowarzyszeniach, fundacjach,  bibliotekach czy w ramach prywatnych inicjatyw, dzięki portalowi Zbiory Społeczne będą teraz łatwo dostępne – w jednym miejscu – dla odbiorców z całej Polski. Użytkownicy będą mieli możliwość przeglądania ponad 100 000 materiałów zamieszczonych przez 200 archiwów społecznych. 

Archiwalia prezentowane na portalu opowiadają zarówno o życiu mieszkańców dużych miast, jak i społeczności mniejszych miejscowości i wsi z niemal każdego regionu kraju. Swoje miejsce znalazły tu historie wybitnych postaci, na przykład himalaisty Jerzego Kukuczki czy fotografki Zofii Rydet, ale przede wszystkim tysiące opowieści zwykłych osób i rodzin. Udostępnione zbiory są tak zróżnicowane, jak różne są archiwa społeczne: portal jest kopalnią wiedzy o lokalnych tradycjach – posłuchamy tu między innymi tradycyjnych piosenek śpiewanych przez członkinie kół gospodyń wiejskich i obejrzymy fragmenty bogato zdobionych kronik. Znajdziemy historie białostockich esperantystów, przeniesiemy się też do uwiecznionych na zdjęciach Rodzinnych Ogródków Działkowych. Poznamy również niezwykłe historie grup zawodowych, na przykład pielęgniarek i położnych.

Portal Zbiory Społeczne może być dla każdego z nas nieocenionym źródłem do poszukiwań historii regionów, miejscowości, rodzinnych korzeni. Artyści znajdą tu inspiracje dla swojej sztuki, pisarze i dziennikarze —materiały do tworzenia tekstów, reportaży czy audycji, a studenci i badacze bezcenne archiwalia, które wzbogacą ich prace naukowe. [...] " Program wydarzenia na stronie Centrum Archiwistyki Społecznej cas.org


https://cas.org.pl/wydarzenia/premiera-portalu-zbiory-spoleczne/

 

(dostęp z 17.03.2022)

17.03.2022
strzałka do góry