Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > Wizyta delegacji archiwów chińskich w Polsce
Wizyta delegacji archiwów chińskich w Polsce


Chiny i Polska nawiązały wzajemną współpracę archiwalną już w październiku 1998 r.


W dniach 30 czerwca – 3 lipca Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych miała przyjemność gościć  Dyrektora Administracji Archiwów Chin pana Yang Dongquana oraz delegację archiwów chińskich. Celem wizyty jest omówienie współpracy dwustronnej prowadzonej od października 1998 r. 
Spośród przedsięwzięć zrealizowanych w ramach zawartego wówczas porozumienia należy wyróżnić partnerskie wystawy dokumentów archiwalnych, cieszące się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i w Chinach. W 2005 r. w Szanghaju zaprezentowano ekspozycję pt. „Wisła w dziejach miasta Gdańska i Powiśla oraz współczesna koncepcja rozwoju tego regionu”. Rok później w Gdańsku pokazano wystawę „Rzeka matka: wczoraj, dzisiaj i jutro rzeki Hiangpu”.

Oprócz omówienia perspektyw zacieśnienia współpracy i możliwości realizacji nowych inicjatyw przedstawiciele archiwów chińskich zapoznają się także z działalnością polskich archiwów państwowych i ich dokonaniami w ostatnim czasie. Delegacja odwiedzi m.in. Archiwum Główne Akt Dawnych, gdzie zapozna się z najcenniejszymi dokumentami zgromadzonymi w tym archiwum, oraz złoży wizytę w Archiwum Państwowym w Radomiu, które niespełna rok temu przeniosło swoją siedzibę do nowo powstałego budynku archiwalnego. Przedstawiciele obu stron pochylą się także nad zagadnieniami obecnie najbardziej nurtującymi środowisko archiwalne, a związanymi z digitalizacją zbiorów oraz dokumentem elektronicznym - gromadzeniem, przechowywaniem, zabezpieczeniem i szerokim udostępnianiem.  
Źródło: http://www.archiwa.gov.pl

 

07.07.2014
strzałka do góry