Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > Archiwa rodzinne
Archiwa rodzinne


Archiwa rodzinne - wystawa w Lublinie


Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza 18 września na otwarcie wystawy pt. "Archiwa Rodzinne", stanowiącej podsumowanie dotychczasowych osiągnięć kampanii archiwów państwowych, mającej na celu zachęcenie do ochrony i tworzenia archiwów rodzinnych.
Prezentowane archiwalia pochodzą z zasobu lubelskiego archiwum oraz archiwów domowych osób, które uczestniczyły w warsztatach archiwalnych organizowanych przez  lubelskie archiwum w ramach kampanii „Archiwa Rodzinne”.
Na wystawie starano się pokazać różnorodność dokumentów wytwarzanych na przestrzeni wieków od czasów staropolskich aż do czasów współczesnych i przechowywanych w archiwach domowych. Materiały takie jak: dokumenty urzędowe, fotografie, korespondencja, ilustrują nie tylko zawartość archiwów domowych ale także losy osób i rodzin na tle historii kraju i regionu.
Na wystawie zaprezentowane zostaną spuścizny archiwalne rodzin: Łosiów, Sobieszczańskich, Zawadzkich, Luchowskich, Barszczewskich, Rudnickich, Armatysów, Piesiewiczów, Skomorowskich, Glądałów, Kiernickich, Walterów oraz Stanisława Jasińskiego (znanego pszczelarza) , Romana Woroszyńskiego (starosty podhajeckiego i urzędnika lubelskiego urzędu wojewódzkiego), Józefa Minuty (żołnierza 12 Wołyńskiego Batalionów Strzelców, uczestnika bitwy pod Monte Cassino) czy Tadeusza Imbora (pedagoga i wychowawcy).
Ekspozycja została przygotowana z myślą o wszystkich interesujących się historią własnej rodziny, poszukiwaniami genealogicznymi, starymi dokumentami i fotografiami.
Otwarcie wystawy odbędzie się 18 września (czwartek) o godz. 16.30 w Galerii Wystawowej Archiwum. O godz. 17.10 rozpocznie się spotkanie z właścicielami archiwów.
Wystawa będzie prezentowana do końca października.
 
 
 
 
Źródło: http://www.archiwa.gov.pl 

15.09.2014
strzałka do góry