Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > Inauguracja portalu EURIDICE
Inauguracja portalu EURIDICE

Inauguracja  portalu EURIDICE odbędzie się 30 stycznia 2007 roku o godzinie 11:00-15:00 w Bibliotece Narodowej  w  Warszawie Al. Niepodległości  213  sala 200.

Co to jest EURIDICE?


EURIDICE jest pierwszym serwisem, niezależnym od platformy, który może być włączony do kursów edukacyjnych, realizowanych za pomocą sieci internetowej web. Serwis EURIDICE oferuje wielojęzyczny dostęp do zasobów edukacyjnych, zawierających wysokiej jakości obrazy. EURIDICE tworzą europejskie instytucje kultury udostępniające swe zbiory. Wśród inicjatorów tej sieci mamy Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, zarządzającą polskimi archiwami, Archiwum Alinari, Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS oraz Książnicę Kopernikańską z Torunia.  Wśród dostępnych aktualnie w bazie EURIDICE zasobów jest ponad 10.000 obrazów.

Użytkownicy

EURIDICE przeznaczona jest do użytku studentów i pracowników naukowych, dla których istotny i niezbędny jest dostęp do zasobów kulturowych. EURIDICE już jest wykorzystywana na uniwersytetach za pośrednictwem kilku platform edukacyjnych, takich jak Galatea (przygotowana przez Katolicki Uniwersytet w Leuven), Moodle (zainstalowany przez ICIMSS i Alinari), oraz ATutor (dostępny na stronach Alinari).


Standardy

Wykorzystywane w EURIDICE platformy są zgodne ze standardami W3C. W szczególności, wykorzystując platformę ATutor, EURIDICE włącza LCMS ze specyfikacjami na poziomie AA+ z  W3C WCAG 1.0, dając w ten sposób dostęp  wszystkim potencjalnym studentom, instruktorom i zajmującym się administracją. Dostęp do platformy EURIDICE możliwy jest także dla osób niepełnosprawnych, które w tym celu korzystają z technologii wspomagających. EURIDICE wykorzystuje także specyfikacje  W3C XHTML 1.0.
 

W EURIDICE zaadoptowano specyfikacje IMS/SCORM dla pakietów, pozwalając tym samym na kreatywne przetwarzanie istniejących materiałów w celu tworzenia nowych treści i prezentacji kursów, które mogą być dostępne za pomocą różnych systemów do e-learningu. Treści przygotowane w innych systemach zgodnych z IMS lub SCORM mogą być zaimportowane do ATutor  i odwrotnie. W ATutor EURIDICE wykorzystuje środowisko SCORM 1.2 Runtime  (LMS RTE3) dla uzyskania dostępu i zarządzania SCORM opartego na  Sharable Content Objects (SCOs).


Jak korzystać z EURIDICE? Mogą się Państwo tego dowiedzieć odwiedzając stronę http://www.euridice-edu.org/

Program inauguracji w załączniku.

23.01.2007
strzałka do góry